پنجشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
فرم ثبت پرسش
ایمیل *
پرسش *

پرسش شما با موفقیت ثبت شد.
ثبت پرسش با خطا مواجه شد.
پرسش و پاسخ
١٥
مهر
١٣٩٣
 ٤٧. پرسش: در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟


پاسخ:
با توجه به آیین نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان، شرکتهای دانش بنیان بایستی حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، از محل فروش «كالاها/خدمات دانش‌بنيان»، «خدمات تخصصي تعمير و نگهداري مرتبط با كالاهاي توليد شده توسط آن شركت»، فروش «دانش ‌فني و فناوري» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان، و «خدمات طراحي مهندسي» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان حاصل نمایند.
همچنین در صورتی که شرکت متمایل به ارائه درخواست شرکت دانش بنیان نوپا باشد محصول شرکت بايد داراي برنامه توليد يا توليدكننده كالاها/خدمات دانش‌بنيان، مطابق فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان مصوب كارگروه باشد كه دانش فني كالاها/خدمات دانش بنيان توليد شده توسط شركت، بايد مبتني بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه، ايجاد شده و يا از طريق انتقال فناوري جذب شده و بومي‌سازي شده باشد.

١٥
مهر
١٣٩٣
 ٤٦. پرسش: کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان چه نهادها و سازمان‌هاي هستند؟


پاسخ:
کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي آئين‌نامه فعاليت و انتخاب کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند.
این کارگزاران به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

1- کارگزاران تخصصی (شرکت‌ها را در یک موضوع تخصصی مانند نانو، بیو و ... ارزیابی می‌کنند)
1-1- دفتر پژوهش، فناوری و صنایع نوین وزارت صنعت، معدن و تجارت
1-2- دفتر توسعه فناوري سلامت وزارت بهداشت
1-3- سازمان تحقيقات،‌ آموزش و ترويج كشاورزي (تات)
1-4- مرکز راهبری سامانه مدیریت تامین کنندگان (سمتا) وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
1-5- ستاد توسعه فناوري نانو
1-6- ستاد توسعه پژوهش و كاربرد گياهان دارويي و طب ايراني
1-7- ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی (هوافضا)
1-8- ستاد توسعه زيست فناوري
1-9- ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات
 
2- کارگزاران منطقه‌ای (شرکت‌ها را در یک منطقه جغرافیایی ارزیابی می‌کنند.)
2-1- شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
2-2- پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
2-3- پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی
2-4- پارک علم و فناوری استان خوزستان
2-5- پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی
2-6- پارک علم و فناوری استان فارس
2-7- پارک علم و فناوری استان یزد
2-8- پارک علم و فناوری استان سمنان
2-9- پارک علم و فناوری استان همدان
2-10- پارک علم و فناوری استان گیلان
2-11- پارك فناوري پرديس
2-12- پارک علم و فناوری استان مرکزی
2-13- پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه
2-14- مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف
2-15- مرکز رشد واحدهای فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی

١٥
مهر
١٣٩٣
 ٤٥. پرسش: شرط تمديد استفاده از مزاياي قانون حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان چيست؟


پاسخ: مدت استفاده شرکت‌ها از مزاياي قانون، بر مبناي مصوبه کارگروه به مدت (1) يا (2) سال براي هر نوع از شرکت‌ها تعيين مي‌شود و شرکت‌ها پس از انقضاي اين مدت، براي تمديد استفاده از مزاياي قانون بايد دوباره تقاضاي ارزيابي داده و از سوي کارگزاران دوباره ارزيابي شوند.

١٥
مهر
١٣٩٣
 ٤٤. پرسش: آيا حضور اعضاي هيأت علمي در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و داشتن سهام در آنها ضروري است؟ سهامداري دانشگاه‌ها در اين شرکت‌ها ضروري است؟


پاسخ: حضور اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و سهامداري دانشگاه‌ها در شرکت‌ها ضروري نيست و شرکت‌هاي فاقد اعضاي هيأت علمي نيز مي‌توانند بر مبناي معيارهاي ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان، مشمول استفاده از حمايت‌هاي قانون شوند.

١٥
مهر
١٣٩٣
 ٤٣. پرسش: نوع تسهيلات، حمايت‌هاي صندوق نوآوري و شکوفايي چگونه است؟


پاسخ: تسهيلات و حمايت‌هاي صندوق و نوآوري و شکوفايي بر مبناي مصوبات هيأت امنا و هيات عامل صندوق به شرکت‌ها اعطا مي‌شود که براي اطلاع از حمايت‌هاي صندوق به سايت www.Nsfund.ir مراجعه کنيد.

١٥
مهر
١٣٩٣
 ٤٢. پرسش: براي تاسيس يک شرکت دانش بنيان، چه کار بايد انجام داد؟


پاسخ: شرکتهاي بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکتهاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بايد ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکتها وجود ندارد.
شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه برنامه توليد (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.
لذا درباره امکان استفاده از مزاياي قانون، در زمان ثبت شرکت نمي‌توان اظهار نظر کرد و ارزيابي بر مبناي عملکرد شرکتها پس از ثبت و فعاليت شرکت انجام مي شود.

٢٢
مرداد
١٣٩٣
 ٤١. پرسش: برای دسترسی به منابع آمار و اطلاعات درج شده در پورتال به کدام بخش پورتال باید مراجعه کرد.
پاسخ: برای این امر می توانید به بخش منابع آمار پورتال هایتک مراجعه فرمایید.

١٤
تیر
١٣٩٣
 ٣٩. پرسش: اگر شركت از حمايت‌هاي دريافت شده سوءاستفاده و آنها را براي مقاصد ديگري بكار برد چه عواقبي خواهد داشت؟
پاسخ: چنانچه شركتها، حمایتها و تسهیلات اعطاء شده بر طبق این قانون را برای مقاصد دیگری مصرف کنند ضمن محرومیت از استفاده مجدد از حمایتهای این قانون، مجازاتهای زیر در مورد آنها اعمال می‌شود:   
 • الف- در صورت برخورداری از تسهیلات مالی علاوه بر رد مال، به جریمه نقدی برابر با تسهیلات دریافتی محکوم می‌شوند.
 • ب- در صورت برخورداری از شرایط تسهیلات در ورود به مناقصه به مدت سه سال از شرکت در کلیه مناقصه‌ها منع می‌شوند.
 • ج- در صورت برخورداری از معافیت‌های مالیاتی یا عوارض علاوه بر پرداخت آنها به جریمه نقدی برابر میزان معافیت اعطاء شده محکوم میشوند
 • د- در صورت برخورداری از پوشش بیمه‌ای، به پرداخت جریمه معادل پوشش بیمه‌ای‌ دریافتی محکوم می‌شوند. (موضوع ماده 11 قانون(

١٤
تیر
١٣٩٣
 ٣٨. پرسش: آيا عدم تأييد دانش‌بنيان بودن يك شركت، به منزله عدم امكان استفاده آن شركت از ساير تسهيلات و حمايت‌هاي تعريف شده در كشور (غير از قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان) است؟
پاسخ: خير. اين شركت‌ها مي‌توانند با ارائه طرح‌هاي خود، همچنان از تسهيلاتي نظير استقرار در مراكز رشد و پارك‌هاي علم و فناوري، شهرك‌هاي فناوري، جوايز جشنواره‌هايي نظير جشنواره علم تا عمل، تسهيلات ارائه شده توسط معاونت علمي و فناوري رييس‌جمهور، صندوق‌هاي غيردولتي پژوهش و فناوري و... استفاده نمايند.

١٤
تیر
١٣٩٣
 ٣٧. پرسش: آيا شركتهاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايتهاي قانون دانش بنيان را دارند؟
پاسخ: شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکتها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.  

١٤
تیر
١٣٩٣
 ٣٦. پرسش: تفاوت شركتهاي دانش بنيان نوپا با ساير شركتها چيست؟
پاسخ:
شاخص‌هاي عمومي آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان، براي شركتهاي دانش‌بنيان نوپا با سهولت بيشتري آورده شده است . چنانچه اين شركتها هنوز موفق به توليد كالاي دانش‌بنيان نشده‌اند، با ارائه برنامه طراحي و توليد كالاي دانش‌بنيان (مورد تأييد يكي از مراكز رشد يا پارك‌هاي علم و فناوري يا ستادهاي فناوري راهبردي) نيز مي‌توانند اقدام به ثبت‌نام نمايند
اين شركتها در صورتي مي‌توانند اقدام به ثبت‌نام و ارائه تقاضا براي بررسي نمايند كه در يكي از مراكز رشد يا پارك‌هاي علم و فناوري مستقر بوده يا در يكي از حوزه‌هاي مرتبط با ستادهاي فناوري راهبردي فعاليت نمايند. لازم به ذكر است كه اين شركتها از ميان 3 دسته شركتهاي معرفي شده در اين آيين‌نامه، تنها شامل توليدكننده كالاهاي دانش‌بنيان مي‌باشد و دو دسته «شركتهاي تحقيق و توسعه و خدمات طراحي مهندسي» و «شركتهاي ارائه‌دهنده خدمات تخصصي» را شامل نمي‌شود.  

١٤
تیر
١٣٩٣
 ٣٥. پرسش: شركت دانش بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟
پاسخ: بر اساس «آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان»، شركت‌هاي متقاضي بايد علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص‌هاي عمومي (شامل شرايط اعضاي هيأت مد​​يره، كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا و يا خدمات دانش‌بنيان، و سابقه بيمه كاركنان)، كليه شرايط مشخص‌ شده در يكي از سه دسته شاخص‌هاي اختصاصي اين آيين‌نامه را نيز احراز نمايند. با توجه به شاخص‌هاي اختصاصي ذكر شده در اين آيين‌نامه، انواع شركت‌هاي دانش‌بنيان عبارت است از:  
 • شركت‌هاي توليد كننده كالاهاي دانش‌بنيان
 • شركت‌هاي تحقيق و توسعه و خدمات طراحي مهندسي 
 • شركتهاي ارائه‌دهنده خدمات تخصصي دانش‌بنيان

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٣٤. پرسش: مفهوم کریدور علم و فناوری چیست و چه تفاوتی با مناطق توسعه صنعتی دارد؟
پاسخ: كريدورهاي علم و فناوري منظومه‌اي از انبوه امكانات علمي، صنعتي، توليدي، آزمايشگاهي، تحقيقاتي، زيرساخت‌ها و محيط‌هاي ارتباطي، نهادها و موسسات، افراد و اطلاعات هستند كه با تكيه بر خلاقيت‌ها و نوآوري‌ها در يك گستره جغرافيايي و براساس يك نظام مدون و هم‌ پيوند با اهداف و راهكارهاي معين هماهنگ شده و با جذب منافع همه طرف‌هاي ذينفع و هم افزايي بين سازمان‌ها، مراكز و موسسات حاضر در كريدور، سبب ارتقاي نوآوري و توسعه علم و فناوري، ايجاد خوشه‌هاي صنعتي با فناوري نوين و در نتيجه سبب توسعه توليد، ثروت، رفاه ملي و ايجاد جامعه دانايي محور مي‌شوند.

کریدور یک مسیر یا ساز و کار برای همکاری بین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و جامعه اقتصادی و تجاری محلی است. اما باید در نظر داشت که وسعت جغرافیایی کریدور بسیار بزرگ تر از وسعت جغرافیایی پارک فناوری، شهرک صنعتی یا قطب های نوآوری (innovation hubs) است. کریدورها چند استان را دربرگرفته و سعی می کنند تا با هماهنگ شدن فعالیت های صورت گرفته در آن منطقه، حداکثر كارآيي را برای خلق جامعه و صنعتی دانش بنیان و فعال در عرصه تکنولوژی های برتر (high tech) و خلق نوآوری و ایجاد دانش داشته باشند.
 

تفاوت كريدور علم و فناوري با مناطق توسعه (خوشه ‌های) صنعتی

 • عدم قرار داشتن مناطق توسعه صنعتی در فضاي شهري
 • عدم الزام به وجود دانشگاه و مركز تحقيقاتي در منطقه صنعتي
 • ملزم نبودن به وجود سرمايه خطر پذير
 • ملزم نبودن به همكاري با بنگاه هاي چند مليتي
 • الزاماً محصولات با فناوري هاي برتر در مناطق توسعه صنعتی توليد نمي شود.
 • الزامي به استفاده از نيروهاي متخصص در حوزه فناوری های پِيشرفته در مناطق توسعه صنعتی وجود ندارد.

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٣٣. پرسش: مراكز خدمات فناوري و كسب و كار از چه قسمت هايي تشكيل شده است ؟
پاسخ:
 • دفاتر يا محل استقرار واحدهاي فناور
 • آمفي تئاتر
 • سالن يا سالن هاي جلسات
 • كتابخانه
 • كلاس هاي آموزشي
 • نهارخوري
 • نمايشگاه
 • واحد اداري ( مديريت راهبري و مديريت نگهداري مركز )
 • واحدهاي خدماتي ( واحد تكثير ، ماشين نويس و ... )

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٣٢. پرسش: در مراكز خدمات و فناوري و كسب و كار چه اقداماتي صورت مي پذيرد ؟
پاسخ: 1.كمك به ارتقاء دانش فني واحدهاي فناوري به منظور رقابت در عرصه جهاني
2. سازماندهي براي ارائه خدمات موثر و مورد نياز به واحدهاي فناور به منظور كمك به رشد آنها
3. سازماندهي توانمندي ها و امكانات موجود در منطقه براي ايجاد پيوند بين امكانات و منابع دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و فناوري و صنعتي منطقه و توانايي هاي واحدهاي فناور
4.كمك در جهت دهي مراكز پژوهشي مرتبط با مركز به سوي تحقيق در رشته هاي مورد نياز واحدهاي فناور
5. ايجاد فضاي مناسب فعاليت علمي و مهندسي براي جذب دانشمندان و متخصصان داخل و خارج از كشور
6. ايجاد بستر مناسب براي فعاليت واحدهاي تحقيق و توسعه در مركز
7.ايجاد بستر مناسب حضور و همكاري واحدهاي فناور خارجي در مركز براي توسعه فناوري بنگاه هاي بومي
8.ايجاد بستر لازم براي فعاليت مشترك واحدهاي فناور داخلي و خارجي با روش شبكه سازي آنها
9.تشويق پژوهش با هدف توسعه محصولات و فرآيندها متناسب با بازار
10.تشويق پژوهش با هدف دستيابي به فناوري هاي متناسب با بازار
11.كمك به ايجاد بنگاه هاي اقتصادي جديد

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٣١. پرسش: در مركز خدمات فناوري و كسب و كار چه واحدهايي مستقر مي شوند ؟
پاسخ: واحدهاي فناور مستقر در مركز با توجه به اهداف و ماموريت مركز از بين واحدهاي مذكور با توجه به اساسنامه و مجوزهاي قانوني شان در زمينه خدمات فناوري و كسب و كار ( مانند : بهينه سازي ، كيفيت و استاندارد ، تجهيزات و ماشين آلات ، بازار و فروش ، سرمايه گذاري ، مالي و حقوقي ، مديريت ، آموزش تخصصي و عمومي ) فعاليت مي نمايند و متقاضي استقرار در مركز مي باشند ، انتخاب مي شوند.

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٣٠. پرسش: تعریف مراكز خدمات فناوري و كسب و كار چیست و این مراکز در سطح جهاني با چه نام هايي شناخته مي شوند؟
پاسخ:

تعریف مراكز خدمات فناوري و كسب و كار

اين مراكز، سازمانهایي هستند حمايتي و تائيد صلاحيت شده كه بعنوان منبع رشد و تامين كسب و كار و نوآوري براي بنگاه هاي كوچك و متوسط مبتكر و كارآفرين عمل نموده و در توسعه اقتصادي محلي و منطقه اي مشاركت كرده و با خلق بنگاه هاي كوچك و متوسط مبتكر جديد و پروژه هاي ابتكاري در بنگاه‌هاي موجود ، طيف وسيعي از رهنمود هاي جامع را براي راهبري آنها ارائه مي نمايد.
اين مراكز با هدف ارتقاء و بهينه سازي بنگاه هاي صنعتي و بهبود توان رقابتي آنها در بازارهاي ملي و بين المللي ، همچنين ارتقاء فرهنگ استفاده از خدمات مشاوره اي و بكارگيري صحيح توان خدمات فني و مهندسي در حل مشكلات آنها فعاليت مي نمايد.

مراكز ارائه دهنده خدمات فناوري و كسب و كار در سطح جهاني با چه نام هايي شناخته مي شوند؟
اين مراكز در كشورهاي مختلف متناسب با نوع خدماتي ( اصولاً خدمات تخصصي ) كه ارائه مي كنند ، داراي نامهاي متنوعي هستند. برخي از اهم اين نام ها عبارتند از :
-Business Development Services  ( BDS
-Cluster Services ( support ) Center (CSC
-Business Innovation Center ( BIC )
-Business Incubation Center ( BIC )
-Business Incubator    
-Small Business Development Service ( SBDS    
- Business Promotion and Service Center   
- Small Business & Technology Development Center ( SBTDC    
-Technology Innovation Center ( TIC   
-Business Technology Center
-Plastic or wood & metal or … Technology Center  
Technology Center
 
خدمات توسعه كسب و كار ( Business Development Services- BDS ) شامل طيف وسيع و متنوعي از خدمات غير مالي ( Non-Financial ) است كه بمنظور بهبود عملكرد بنگاه‌هاي كوچك و متوسط ، دستيابي به بازار و ارتقاء توان رقابتي اين بنگاه‌ها ارائه مي گردد و اين خدمات بر روي ويژگي هاي ساختاري SMEs تاثير گذارده و آنها را رقابت پذيرتر مي سازد و امروزه نقش و اهميت خدمات كسب و كار (BDS ) در توسعه كمي و كيفي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط در سطح جهان بخوبي شناخته شده و بعنوان ابزاري براي توسعه بنگاه‌ها مورد توجه سياستگزاران قرار گرفته است. رشد خدمات ارائه شده توسط مراكز خدمات كسب و كار در برخي كشورها از جمله كشورهاي عضو OECD سالانه به حدود ده درصد بالغ مي گردد. يكي از علل عمده چنين رشدي ، رشد تقاضاي خدمات توسط بنگاه‌هاي كوچك و متوسط از يك سو و رشد عرضه خدمات توسط ارائه كنندگان خدمات توسعه كسب و كار ( BDS Providers ) از سوي ديگر مي باشد.

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٩. پرسش: تفاوت شهرک های فناوری با پارک های فناوری
پاسخ: شهرک های فناوری برخلاف پارک های علم و فناوری که فرآيند ایده تا محصول را دنبال می کنند، درصدد هستند تا ادامه این فرآيند در انجام تولید صنعتی را دنبال و اجرایی کنند .
شهرک های فناوری، موضوع محور و شرکت محور هستند، در حالیکه پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری ویژگی های دیگری دارند. آنچه که در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری پر رنگ تر است، تجربه کردن ایده های نو و شروع ایده های نو می باشد، ولی آنچه در شهرک های فناوری مطرح است ، بهبود ایده های موجود و بهبود مشخصات کالاهای موجود است.

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٨. پرسش: مزاياي استقرار در شهرك‌هاي فناوري براي واحدهاي فناور چيست ؟
پاسخ: جداي از برخورداري از مزيت هاي عام كه به تبع استقرار در يك مجتمع سامان يافته متكي به دانش ، عايد مي شود واحدهاي فناور مستقر در شهرك‌هاي فناوري تحت پوشش سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران از مزاياي زير برخوردار مي باشند :
جداي از برخورداري از مزيت هاي عام كه به تبع استقرار در يك مجتمع سامان يافته متكي به دانش ، عايد مي شود واحدهاي فناور مستقر در شهرك‌هاي فناوري تحت پوشش سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران از مزاياي زير برخوردار مي باشند :
 • پرداخت بهاي حق بهره برداري از تاسيسات و امكانات زمين تخصيصي به صورت نقد و اقساط
 • معافيت از پرداخت تمام يا بخشي از اجاره بهاي دفاتر مشروط به فعال بودن واحد بر اساس ارزيابي هاي ادواري
 • تقدم در برخورداري از حمايت هاي مالي ، آموزشي و فني سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران
 • برخورداري از مزاياي قانوني شهرك هاي صنعتي ( مانند معافيت هاي مالياتي ، عوارض ساخت و ساز و ... )
 • قرار گرفتن در شبكه ملي انتقال فناوري و دسترسي به ظرفيت هاي آن در سطح ملي و بين المللي

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٧. پرسش: استقرار واحدهاي فناور در شهرک های فناوری در عمل به چه صورت مي باشد ؟
پاسخ: استقرار در شهرك فناوري به دو صورت مي باشد :
الف – تخصيص زمين آماده سازي شده صنعتي بطور نمونه براي واحدهاي R&D و آزمايشگاه ها
ب- اجاره ساليانه دفاتر بطور نمونه به واحدهاي خدمات مهندسي و مشاورين صنعتي و مديريتي
توضيح مهم : تخصيص زمين و اجاره دفاتر براساس قيمت هاي مصوب توسط شرك شهرك‌هاي صنعتي استان صورت مي پذيرد.

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٦. پرسش: شهرك هاي فناوري از چه قسمت هايي تشكيل مي شود ؟
پاسخ:
 • مديريت راهبري
 • مديريت نگهداري
 • مركز خدمات فناوري و كسب و كار
 • واحدهاي فناوري
 • مركز رشد كسب و كار (بنگاه هاي نوپا )
 • نمايشگاه
 • كارگاه ها و آزمايشگاه ها

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٥. پرسش: ويژگي هاي شهرك فناوري چيست ؟
پاسخ:
 • قابليت دسترسي ساده به آن بصورت فيزيكي و مجازي
 • داراي ساختار ستادي كوچك ولي توانمند و مديريت با تجربه در راهبري امور فناوري
 • داراي توان تدارك امكانات و خدمات با ارزش افزوده بالا
 • داراي زيرساخت هاي تاسيساتي و شهري و ارتباطاتي مناسب
 • داراي دسترسي مناسب از قبيل اتوبان ، فرودگاه ، راه آهن
 • داراي معماري نوين ساختماني و محيط آرام و دلپذير
 • گرايش به خودگرداني در نگهداري شهرك و پشتيباني دولت در راهبري نرم افزاري

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٤. پرسش: در شهرك‌هاي فناوري چه اقداماتي صورت مي پذيرد ؟
پاسخ: 1.كمك به ارتقاء دانش فني واحدهاي فناوري به منظور رقابت در عرصه جهاني
2.سازماندهي براي ارائه خدمات موثر و مورد نياز به واحدهاي فناوري به منظور كمك به رشد آنها
3.سازماندهي توانايي ها و امكانات موجود در منطقه براي ايجاد پيوند بين امكانات و منابع دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و فناوري و صنعتي منطقه و توانايي هاي واحدهاي فناوري
4.كمك در جهت دهي مراكز پژوهشي مرتبط با شهرك به سوي تحقيق در رشته هاي مورد نياز واحدهاي فناوري
5.ايجاد فضاي مناسب فعاليت علمي و مهندسي براي جذب دانشمندان و متخصصان داخل و خارج از كشور
6.ايجاد بستر مناسب براي فعاليت واحدهاي تحقيق و توسعه در شهرك
7.ايجاد بستر مناسب حضور و همكاري واحدهاي فناوري خارجي در شهرك براي توسعه فناوري بنگاه هاي بومي
8.ايجاد بستر لازم براي فعاليت مشترك واحدهاي فناوري داخلي و خارجي با روش شبكه سازي آنها
9.تشويق پژوهش با هدف توسعه محصولات و فرآيندها متناسب با بازار
10.تشويق پژوهش با هدف دستيابي به فناوري هاي متناسب با بازار
11.كمك به ايجاد بنگاه هاي اقتصادي جديد از طريق مراكز رشد واحدهاي فناوري

٢٦
فروردین
١٣٩٣
 ٢٣. پرسش: در شهرك هاي فناوري چه واحدهايي مستقر مي شوند ؟
پاسخ: واحدهاي مستقر در شهرك داراي هويت حقوقي مستقل از شهرك هستند. اين واحدها با توجه به اساسنامه و يا ساير اسناد قانوني در زمينه تحقيقات كاربردي و توسعه اي ، طراحي مهندسي ، مهندسي معكوس ، انتقال فناوري ، ارائه خدمات تخصصي و فعاليت در جهت تجاري كردن نتايج تحقيقات فعاليت داشته و در قالب واحدهاي خدمات مشاوره اي ، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع ، آزمايشگاه ها ، كارگاه هاي كوچك و يا مراكز تحقيقاتي وابسته به دانشگاه ها يا دستگاه هاي اجرايي به كار مي پردازند. اين تعريف ، با رعايت مقررات مربوط ، شامل شركت‌ها و موسسات خارجي نيز مي گردد.
به دليل تمركزگرايي و هم افزايي و به منظور استفاده بهينه از آزمايشگاه ها، كارگاه ها و ... در صنايع همگون يك منطقه و نيز كاهش هزينه ها، شهرك فناوري با يك زمينه تخصصي به عنوان اولويت اول در يك منطقه تعيين شده شهرك هاي فناوري ديگر در الويت بندي قرار مي گيرند. همچنين شهرك هاي فناوري بايستي در كشور منحصر به فرد باشد. به همين جهت با توجه به اهداف فناوري كشور و استان، 5 تخصص در نظر گرفته شد و پس از بررسي شاخص هاي عمومي و اختصاصي، اين شهرك ها با اولويت زير معرفي شدند.
1- فناوري تجهيزات ومصالح نوين ساختماني
2- فناوري محصولات غذايي و آشاميدني
3- فناوري كاني هاي غير فلزي
4- بيوفناوري گياهي و گياهان دارويي
5- فناوري اطلاعات و ارتباطات

١٢
اسفند
١٣٩٢
 ٢١. پرسش: انواع روشهاي ارزش گذاري فناوري كمي و كيفي كدامند؟
پاسخ: روش‌هاي كيفي ارزش گذاري فناوري :
روشهای کیفی ارزش‌گذاری تکنولوژی نیز اگرچه دارای مبانی پیچیده و پیشرفته‌ای نمی‌باشند، با این حال ممکن است در عمل نتایج دلخواهی را ارائه داده و به خوبی مورد استفاده قرار گیرند. در بعصي از منابع از اين روشها به عنوان، روشهاي تجربی برای تخمین قیمت نام برده شده است. روشهاي كيفي ارزش گذاري شامل روشهاي دلفي، طوفان فكري، نظرات خبرگان، اقتصاد سنجي، معافيت از پرداخت حق الامتياز است.

روشهاي كمي ارزش گذاري فناوري :
روشهای کمی تلاش می‌کنند، ارزش پولی تکنولوژی را با استفاده از محاسبات ریاضی گاهاً پیچیده محاسبه کنند. اين روشها، به روشهاي علمی و ریاضی برای تخمین قیمت نيز شهرت دارند.
روشهاي كمي به روش‌های سنتی و روشهاي  پیشرفته‌تر يا روشهاي نوآورانه طبقه‌بندي مي‌شوند. روشهاي سنتي ارزش‌گذاري شامل:
1- روش هزینه محور (Cost based method )
2- روش بازار محور (Market based method )
3- روش درآمد محور (Income based method )
 و روش‌هاي پیشرفته‌تر شامل: 
1-  روش مبتنی بر مفهوم اختیار معامله يا روش گزينه واقعي 
2-  روش مونت کارلو   
 

١٢
اسفند
١٣٩٢
 ٢٠. پرسش: منظور از ارزش گذاري فناوري چيست و روشهاي آن كدام است؟
پاسخ: فرایند تعیین ارزش فناوري، اصطلاحاً ارزش‌گذاری فناوري نامیده می‌شود. لازم به ذکر است که ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری اگرچه نزدیک به یكدیگرند، اما مفاهیم متفاوتی دارند، چرا که اصولاً قیمت با ارزش متفاوت است. اما در بسياري از منابع ارزش‌گذاري و قيمت‌گذاري به يك مفهوم استفاده مي‌شوند. در يك كلام ارزش گذاری یعنی کمی کردن در واحدی پولی.
روشهاي ارزش‌گذاري عبارت‌اند از : 
1- روشهاي کمی ارزش‌گذاری (Quantative methods )
2- روشهاي کیفی ارزش‌گذاری (Qualitative methods )

١٢
اسفند
١٣٩٢
 ١٩. پرسش: عوامل موثر بر استقبال بازار از فناوري كدام است؟
پاسخ: 1- كارايي اقتصادي :
تكنولوژي بايد منافع اقتصادي آشكاري براي دريافت كننده آن در پي داشته باشد. هر چقدر اين منافع بيشتر باشد، مطلوبيت استقبال بازار از تكنولوژي، بيشتر خواهد بود. مثلا" اگر تكنولوژي توليد تخته خرده چوب مد نظر باشد، بايد ثابت شود كه كل هزينه‌هاي توليد با استفاده از اين فرآيند (با احتساب تمام هزينه‌ها)، به شدت كمتر است.
2- مطلوبيت :
بايد در بازارهاي هدف، نياز شناخته شده‌اي براي تكنولوژي مورد نظر وجود داشته باشد. تكنولوژي بايد امكان بهره‌گيري تجاري از بازار كاملاً جديد را فراهم آورد، يا بازاري موجود شناسايي شود كه استفاده از فناوري در آن، صرفه‌جويي هزينه‌اي، كسب مزيت رقابتي يا مزيت‌هاي ديگري را در پي داشته باشد.
3- سطح توسعه :
هر چقدر يك فناوري توسعه يافته‌تر باشد، استقبال بازار از آن بهتر خواهد بود. آخرين مرحله توسعه، زماني است كه محصول آن فناوري به توليد انبوه رسيده و با موفقيت در بازار فروخته شود. ارزش اقتصادي و مطلوبيت اين گونه فناوري‌ها به اثبات رسيده است.
4-عملكرد اثبات شده :
عملكرد فناوري عرضه شده بايد مطابق تبليغات به عمل آمده براي آن باشد. اصولاً بازاريابي و فروش تكنولوژي‌هاي نيم‌بند بسيار مشكل است.
5-شناخت بازار :
دريافت كنندگان فناوري، قبل از هر چيز، بر اساس موارد زير به ارزيابي فناوري پيشنهادي مي‌پردازند :
1-   منافع اقتصادي
2-   مزيت رقابتي
3-   محصولات و بازارهايي كه تكنولوژي در آنها مورد استفاده قرار مي‌گيرد
4-   عمر تكنولوژي
5-   ملا‌حظات مالي
واگذار كننده فناوري براي اينكه بتواند اين دغدغه‌هاي غير فني را نيز مدنظر قرار دهد، بايد شناخت كاملي از محصولات، بازارها و استراتژي كلي خريداران تكنولوژي مورد نظر خود داشته باشد.

١٢
اسفند
١٣٩٢
 ١٨. پرسش: مفهوم فن‌بازار چيست؟
پاسخ:
"فن بازار"، يك سيستم انتقال فناوري جامع و يكپارچه به وجود مي‌آورد كه مبادله فناوري بين تامين كننده و متقاضي فناوري را به صورت سيستماتيك و از طريق تمامي فرآيندهاي مبادلات داخلي و خارجي تسهيل مي‌كند. دو نوع فن بازار وجود دارد. نوع اول سيستم فيزيكي بازار است كه مكان فيزيكي به همراه تسهيلات عيني در آن وجود دارد و ديگري بازار مجازي است، كه از اينترنت و اينترانت استفاده مي‌شود.

١٢
اسفند
١٣٩٢
 ١٧. پرسش: روشهاي انتقال فناوري كدام است؟
پاسخ: الف- غیرتجاری:
1) تقليد، كپي‌سازي و مهندسي معكوس 2) آموزش  3) مطالعه اسناد اختراع 4) مطالعه كتب و مقالات 5) استخدام متخصصان كليدي خارجي 6) جاسوسي صنعتي 7) تحصيل در دانشگاه هاي خارجي 8) بازديد از نمايشگاهها و كارخانجات.

ب- تجاري:
1) قرارداد فروش 2) قرارداد ليسانس 3) قرارداد فرانشيز و توزيع 4) قرارداهاي سرمايه‌گذاري مشترك 5) قرارداد پروژه آماده بهره‌برداري 6) قرارداد تحقيق و توسعه 7) قرارداد پيمانكاري فرعي 8) قراردادهاي خريد كالاهاي سرمايه‌اي، 9) سرمايه گذاري مستقيم خارجي 10) ادغام، 11) اتحاد استراتژيك و ... .

١٢
اسفند
١٣٩٢
 ١٥. پرسش: منظور از انتقال فناوري چيست؟
پاسخ: انتقال فناوری، فرآیندی است که در آن اجزاء فناوري از یک منبع به گیرنده جریان و انتقال می‌یابد. انتقال تکنولوژی می‌تواند بین دو یا چند شرکت یا سازمان در یک کشور و یا دو یا چند شرکت و سازمان از کشورهای مختلف اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر انتقال فناوري، زنجيره به هم پيوسته فعاليتهاي هدف داري است، كه طي آن مجموعه مؤلفه‌هاي فناوري در مكاني به جز محل اوليه به وجود آمدنش، دركاربرد هرچه گسترده‌تر مورد بهره برداري قرار مي‌گيرد.
فرم ورود به سیستم
شناسه *
کلمه عبور *
کد تصویری

شما با موفقیت وارد سیستم شدید.
شناسه یا کلمه عبور نادرست است.
کد تصویری اشتباه است.