یکشنبه ٣ تیر ١٣٩٧
راهنمای ورود به عرصه کسب و کارهای دانش بنیان
راهنمای ورود به عرصه کسب و کارهای دانش بنیان
در حال حاضر، مرجع تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان در کشور، "کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا" می باشد که بر اساس ماده (3) آيين‌نامه اجرايي قانون حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات مصوب هيئت محترم وزيران به شماره 141602/ت46513هـ مورخ 21/8/91، تشکيل شد.
اين کارگروه متشکل از نمايندگان صندوق نوآوري و شكوفايي، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، صنعت، معدن و تجارت است.
این کارگروه اقدام به طراحی و پیاده سازی سامانه ای به آدرس http://daneshbonyan.ir  به منظور ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركتها و مؤسسات دانش بنيان نموده است که شرکت های متقاضی اخذ گواهی دانش بنیان، بایستی از طریق این سامانه نسبت به ارائه تقاضا جهت ارزیابی و تشخیص صلاحیت به عنوان شرکت دانش بنیان اقدام نمایند. از جمله قوانین، مقررات، آیین نامه ها و اسناد مربوط به تشخيص صلاحيت و حمایت از شرکت های دانش بنیان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
  • راهنمای ایجاد شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات
  • آيين‌نامه اجرايي قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات
  • آئین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • فهرست کالاهای دانش بنیان
  • فهرست شاخص های عمومی و اختصاصی مربوط به تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • شيوه‌نامه معيارهاي کالاها/ خدمات دانش‌بنيان
  • راهنمای ثبت نام در سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا
 
برخی حمایت ها و تسهیلات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان
شرکتها و موسساتی که شاخصهای موجود در آيين نامه تشخيص صلاحيت شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان را داشته باشند و بعد از طی مراحل ارزیابی از طریق "کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا" تایید گردند؛ به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند تا طرح خود را به آن صندوق ارائه نموده و از تسهیلات مربوطه با توجه به اساسنامه این صندوق استفاده نمایند.

لازم به ذکر است معرفی شرکتها به صندوق نوآوری و شکوفایی؛ ضرورتا متضمن دریافت تسهیلات از صندوق نیست و باید طرح های معرفی شده از سوی شرکت‌ها؛ مورد بررسی و تایید صندوق قرار بگیرد.

همچنین با معرفی این شرکتها به سازمان امور مالیاتی کشور، این شرکتها میتوانند بر اساس دستورالعمل اجرايي موضوع ماده 22 آيين‌نامه اجرايي قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات مصوب 1389/8/5 مجلس شوراي اسلامي  از معافیتهای مالیاتی در نظر گرفته شده بهرمند شوند.
 
همچنین شرکتهایی که در پارک های علم و فناوری مستقر هستند، بر اساس آيين نامه اجرايي ماده(9) قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان می توانند از تسهیلات از معافيت مالياتي موضوع ماده(13) قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري صنعتي مصوب 1372 و اصلاحيه هاي بعدي آن با رعايت ساير مقررات آيين نامه اجرايي ماده 47 قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه برخوردار خواهند بود.

نحوه تاسيس يک شرکت دانش بنيان:
شرکتهاي بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکتهاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بايد ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکتها وجود ندارد. شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه برنامه توليد (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند. لذا درباره امکان استفاده از مزاياي قانون، در زمان ثبت شرکت نمي‌توان اظهار نظر کرد و ارزيابي بر مبناي عملکرد شرکتها پس از ثبت و فعاليت شرکت انجام مي شود.

نوع تسهيلات و حمايت‌هاي صندوق نوآوري و شکوفايي به شرکت های دانش بنیان:
تسهيلات و حمايت‌هاي صندوق نوآوري و شکوفايي بر مبناي مصوبات هيأت امنا و هيات عامل صندوق به شرکت‌های دانش بنیان اعطا مي‌شود که براي اطلاع از حمايت‌هاي صندوق می توان به سايت www.Nsfund.ir مراجعه نمود.

فرم ورود به سیستم
شناسه *
کلمه عبور *
کد تصویری

شما با موفقیت وارد سیستم شدید.
شناسه یا کلمه عبور نادرست است.
کد تصویری اشتباه است.