پنجشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری
مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری
این مجتمع ها با ماموریتی مشابه مراکز خدمات فناوری و کسب و کار با تاکیدی خاص بر فناوری اطلاعات و با امکان تملک واحدهای ساختمانی آن در شهرهای مسکونی ، با هدف توسعه فناوری اطلاعات برای بنگاه های کوچک و متوسط صنعتی در تمامی مناطق کشور ایجاد می شود. ...

متن کامل
تعریف مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری چیست ؟
این مجتمع ها با ماموریتی مشابه مراکز خدمات فناوری و کسب و کار با تاکیدی خاص بر فناوری اطلاعات و با امکان تملک واحدهای ساختمانی آن در شهرهای مسکونی ، با هدف توسعه فناوری اطلاعات برای بنگاه های کوچک و متوسط صنعتی در تمامی مناطق کشور ایجاد می شود. بنابراین تعریف زیر را در مورد مجتمع های مذکور می توان بکار برد :
این مجتمع سازمانی است حمایتی و تائید صلاحیت شده که بعنوان منبع رشد و تامین کسب و کار و نوآوری برای بنگاه های کوچک و متوسط مبتکر و کارآفرین عمل نموده و در توسعه اقتصادی محلی و منطقه ای مشارکت کرده و با خلق بنگاه های کوچک و متوسط مبتکر جدید و پروژه های ابتکاری در بنگاههای موجود ، طیف وسیعی از رهنمود های جامع را برای راهبری آنها ارائه می نماید.
این مجتمع ها با هدف ارتقاء و بهینه سازی بنگاه های صنعتی و بهبود توان رقابتی آنها در بازارهای ملی و بین المللی همچنین ارتقاء فرهنگ استفاده از خدمات مشاوره ای و بکارگیری صحیح توان خدمات فنی و مهندسی در حل مشکلات آنها فعالیت می نماید.

معیارهای موفقیت مجتمع فناوری و خدمات نرم افزاری چیست ؟
چهار معیاری که سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران جهت تحقق اهدافایجاد این مجتمع ها مورد نظر قرارداده است عبارتند از :
بنگاه داری ( کسب و کار ) : بویژه در صنایع کوچک و متوسط بیش از گذشته بعنوان محرک اصلی برای توسعه محسوب شده و منبع اصلی اشتغال می باشد.
نوآوری : در همه زمینه ها تنها راه در پیش روی هر کس برای پیدا کردن بازار فروش بزرگتر ، وسعت بخشیدن به دیدگاهش برای عمل و افزایش رقابت می باشد. در نتیجه تعریف نوآوری از این دیدگاه عبارت از هر فرآیندی است که باعث افزایش آگاهی و قابلیت رقابتی صنایع می گردد.
شبکه سازی : در جهان امروز با پدیدار شدن مفهومی چون جهانی سازی زمانی که ارتباطات ، انتقال دانش و همکاری ، فاکتورهای کلیدی موفقیت محسوب می شوند ، شبکه های بین المللی بویژه در صنایع کوچک نقش حیاتی را ایفا می کنند. جهانی نمودن یک صنعت نه تنها به معنای دستیابی به بازار جهانی است بلکه به منظور یافتن صنایع مشابه جهت تبادل تجارب و اطلاعات در مقیاس جهانی نیز صورت می گیرد.
مجتمع ها : مجتمع ها با ایجاد ساختارهای از پیش تعیین شده ای که با گذشت زمان بدستآمده اند ، وظیفه به اشتراک گذاشتن اطلاعات ، ارزیابی سیستم ها و انتقال تجربیات به واحدهای نوپا را بر عهده دارند.

پوشش عملیاتی طرح به چه میزان است ؟
هدف از طرح فعالیت در نواحی بسیار نزدیک به محل استقرار آن یعنی نواحی ای است که منابع خود را از آنها تامین می کند ولی به هر صورت می تواند خدماتی را به خارج از این نواحی نیز ارائه دهد.

در مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری چه واحدهایی مستقر می شوند ؟
واحدهای فناور مستقر در مجتمع با توجه به اهداف و ماموریت مجتمع از بین واحدهای مذکور با توجه به اساسنامه و مجوزهای قانونی شان در زمینه خدمات فناوری و کسب و کار ( مانند : بهینه سازی ، کیفیت و استاندارد ، تجهیزات و ماشین آلات ، بازار و فروش ، سرمایه گذاری ، مالی و حقوقی ، مدیریت ، آموزش تخصصی و عمومی ، خدمات نرم افزاری در حوزه ICT ) فعالیت می نمایند و متقاضی استقرار در مجتمع می باشند ، انتخاب می شوند.

در مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری چه اقداماتی صورت می پذیرد ؟
1- کمک به ارتقاء دانش فنی واحدهای فناور به منظور رقابت در عرصه جهانی
2- سازماندهی برای ارائه خدمات موثر و مورد نیاز به واحدهای فناور به منظور کمک به رشد آنها
3- سازماندهی توانمندی ها و امکانات موجود در منطقه برای ایجاد پیوند بین امکانات و منابع دانشگاهها و مراکز پژوهشی و فناوری و صنعتی منطقه و توانایی های واحدهای فناور
4- کمک در جهت دهی مراکز پژوهشی مرتبط با مجتمع به سوی تحقیق در رشته های مورد نیاز واحدهای فناور
5- ایجاد فضای مناسب فعالیت علمی و مهندسی برای جذب دانشمندان و متخصصان داخل و خارج از کشور
6- ایجاد بستر مناسب برای فعالیت واحدهای تحقیق و توسعه در مجتمع
7- ایجاد بستر مناسب حضور و همکاری واحدهای فناور خارجی دربرای توسعه فناوری بنگاه های بومی
8- ایجاد بستر لازم برای فعالیت مشترک واحدهای فناور داخلی و خارجی با روش شبکه سازی آنها
9- تشویق پژوهش با هدف توسعه محصولات و فرآیندها متناسب با بازار
10- تشویق پژوهش با هدف دستیابی به فناوری های متناسب با بازار
11- کمک به ایجاد بنگاه های اقتصادی جدید

ویژگی های مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری چیست ؟
1- قابلیت دسترسی ساده به آن بصورت فیزیکی و مجازی
2- دارای ساختار ستادی کوچک ولی توانمند و مدیریت با تجربه در راهبری امور فناوری
3- دارای توان تدارک امکانات و خدمات با ارزش افزوده بالا
4- دارای زیرساخت های تاسیساتی و ارتباطاتی مناسب
5- دارای دسترسی مناسب از قبیل اتوبان ، فرودگاه ، راه آهن
6- دارای معماری نوین ساختمانی و محیط آرام و دلپذیر
7- گرایش به خودگردانی در نگهداری مجتمع و پشتیبانی دولت در راهبری نرم افزاری
فرم ورود به سیستم
شناسه *
کلمه عبور *
کد تصویری

شما با موفقیت وارد سیستم شدید.
شناسه یا کلمه عبور نادرست است.
کد تصویری اشتباه است.