دوشنبه ٤ تیر ١٣٩٧
نانوفناوری: تجارت، سیاست ها و قوانین مالکیت فکری
نانوفناوری: تجارت، سیاست ها و قوانین مالکیت فکری
اين كتاب به سه بخش تقسيم شده است. بخش اول، يك نگاه كلي به نانوفناوري دارد و يك ساختار صنعتي را توصيف مي‌كند كه توسعه تجاري را ارتقاء مي‌بخشد و زمينه‌هايي را مشخص مي‌كند كه فناوري نانو مي‌تواند در آن‌ها بيشترين اثر را داشته باشد. بخش دوم، بر موضوعاتي همچون مقررات و سياست‌گذاري در اين زمينه تمركز دارد. اين بخش همچنين به اين مطالب مي‌پردازد كه چگونه نمايندگان دولت مركزي و كنگره بايد براي نانوفناوري آماده شوند. به همين منوال، ‌قانون‌گذاران، سياست‌گذاران و رهبران صنعتي را مخاطب قرار مي‌دهد. بخش سوم، به مسائل قانوني و تجاري مبتلا به شركت‌هاي نانوفناوري مي‌پردازد و به نقش مديران، وكلا، سرمايه‌گذاران و دانشمندان اشاره دارد. ...

متن کامل
نانوفناوری: تجارت، سیاست ها و قوانین مالکیت فکری

ترجمه دکتر محمد حسین صبور، مهندس کمال محمدی

سازمان مدیریت صنعتی
 
مقدمه:
 اين كتاب به سه بخش تقسيم شده است. بخش اول، يك نگاه كلي به نانوفناوري دارد و يك ساختار صنعتي را توصيف مي‌كند كه توسعه تجاري را ارتقاء مي‌بخشد و زمينه‌هايي را مشخص مي‌كند كه فناوري نانو مي‌تواند در آن‌ها بيشترين اثر را داشته باشد. بخش دوم، بر موضوعاتي همچون مقررات و سياست‌گذاري در اين زمينه تمركز دارد. اين بخش همچنين به اين مطالب مي‌پردازد كه چگونه نمايندگان دولت مركزي و كنگره بايد براي نانوفناوري آماده شوند. به همين منوال، ‌قانون‌گذاران، سياست‌گذاران و رهبران صنعتي را مخاطب قرار مي‌دهد. بخش سوم، به مسائل قانوني و تجاري مبتلا به شركت‌هاي نانوفناوري مي‌پردازد و به نقش مديران، وكلا، سرمايه‌گذاران و دانشمندان اشاره دارد. در صفحات بعدي، به طور مبسوط به محتويات هر قسمت مي‌پردازيم.
بخش اول : مقدمه‌اي بر نانوفناوري
براي ورود به موارد حقوقي، سياسي، مقرراتي و تجاري در اين زمينه، بايد ابتدا مباني علمي و كاربردهاي ممكن اين فناوري را دانست.
فصل اول
در اين فصل، در يك توصيف شفاف و فني از نانوفناوري ارائه مي‌دهيم.
فصل دوم
در فصل دوم، بنيان علمي را بنا مي‌كنيم و يك مدل صنعتي ارائه مي‌دهيم كه نانوفناوري را ارتقا مي‌بخشد. اميد داريم كه پس از خواندن اين دو فصل، خواننده بتواند بين كاربردهاي كوتاه‌مدت و دستاوردهاي بلندمدت ممكن يا غيرممكن در آينده تميز قائل شود.
بخش دوم، سياست و مقررات نانوفناوري تا قبل از اين كتاب، هيچ‌گونه چارچوب منظمي از مقررات نانوفناوري وجود نداشته است. در سپتامبر 2000، شوراي ملي علم و فناوري،‌كميته اصلي فناوري، زير كميته دانش مهندسي و فناوري در مقياس نانو (NSET) (گروهي كه از طرف دولت مركزي NNI را كنترل مي‌كردند) اولين گروه از محققان نانوفناوري، دانشمندان جامعه شناس و سياست‌گذاران را گرد هم آوردند تا دريابند كه «چگونه نانوفناوري جامعه را تغيير خواهد داد و چه قدم‌هايي را بايد برداشت تا براي انتقال آماده بود. اگرچه حاصل كار «گزارش كاربردهاي دانش نانو و نانوفناوري» دستاورد خوبي براي بحث سياست‌گذاري بود، ولي يك تحليل منسجم و اولويت‌بندي شده از مسائل مرتبط ارائه نداد و در حقيقت، صرفاً يك جمع‌آوري از نظرات افراد مختلف در مورد اثرات اجتماعي نانوفناوري بود. گزارش مذكور، جامع نبود و از بسياري مباحث اين كتاب حتي نامي هم برده نشد. از انجا كه گزارش در سال 2000 تهيه شد، بسياري از مباحث هم ضرورتاً «ذاتاً، تميرين قضاوت» بود.
فقدان يك تحليل ساختارمند و گوياي علمي از مسائل سياسي مرتبط با نانوفناوري، مشكل‌ساز است. همان‌گونه كه در فصل‌هاي بعدي خواهيم گفت، سابقه حقوقي و نفاوري،‌ از تبعادت شكست سياست‌گذاران و قانون‌گذاران در آمادگي متناسب با پيشرفت سريع ناوري هشدار مي‌دهد. براي مثال، برداشت‌هاي غلط در رابطه با خطرات زيست محيطي قدرت هسته‌اي و زيست فناوري كشاورزي، مانع از آن شد كه ازتوان كامل اين دو، بهره گرفته شود. تصميمات در رابطه با ثبت اختراع كه توسط دادگاه‌ها و «دفاتر ثبت اختراع و علائم تجاري» صورت گرفت، مانعي شد در راه پيشرفت كشف دارو. نرم‌افزارهاي مربوطه و اشتباهات انجام‌شده توسط اداره غذا و دارو (FDA) زيست فناوري را براي سال‌ها متوقف كرد. در بسياري موارد،‌ آمادگي ضعيف و ارتباطات ناقص با صنعت، منجر به اين شده است كه دولت به اشتباه، از فناوري‌هاي شكست خورده حمايت مالي نموده است.
علي‌رغم فقدان اكسيژن، ناشي از اتفاقات بد سياسي و مقرراتي، به هر حال، آتش ادغام فناوري‌هاي پيشين آماده شعله‌ور شدن است. تاريخ، همچنان ممكن است داستان ديگري در رابطه با توانايي دولت براي آمادگي متناسب براي مواجه شدن با نانوفناوري بيان كند. در دنيايي كه حتي براي بقاء، به حمايت دولت‌ها نياز است، براي انتقال سريع، به يك توان بالقوه دور از دسترس نياز مي‌باشد. هرگز تاكنون هيزم گردآوري‌شده حركت فناوري توسط دانشمندان، تا اين حد محتاج تزريق اكسيژن توسط دولت‌مردان به صورت رسمي نبوده است. متأسفانه در حالي كه دانشمندان در حال حركت رو به جلو هستند، ‌هم رده‌هاي آن‌ها در دولت، پسرفت دارند، بدين ترتيب يك تحليل شفاف از موارد قانوني، سياسي و مقرراتي مرتبط با نانوفناوري، سريعاً مورد نياز است.
فصل سوم
اولين موضوع مطرح شده از نظر سياست اين است كه آيا دنياي «نانو» مطلوب هست يا خير؟
Bill Joy از شركت Sun Moicrosystems بحثي را آغاز كرده است مبني بر اينكه آيا پيگيري فناوري نانو با توجه به تهديدهاي آن، مفيد هست يا خير؟ بنابه نظر Joy انحراف علوم نانوفناوري، رباتيك و مهندسي ژنتيك موجب ايجاد ماشين‌هاي روح‌دار مي‌شود كه در نهايت، جايگزين انسان‌ها خواهند شد. همچنين استفاده غلط يا سهل‌انگاري در استفاده از نانوربات‌ها، موجب لطمات جبران‌ناپذيري خواهد شد. بحث بين داشنمندان و افرادي كه از آينده‌اي محتوم مي‌دهند، به اين مباحث خلاصه شده است. Michael Crichton نويسنده كتاب Jurassic Park در اثر جديد خود، در مورد نانوربات‌هايي نوشته است كه كنترل بدن انسان را در دست مي‌گيرند.
يك واپس‌زدگي عمومي مي‌تواند موجب نابودي علم نانوفناوري شود. قبل از آن كه اسطوره‌ها و باورهاي غلط مردمي و ترس عمومي بخواهد از رشد فناوري جلوگيري كند، يك تحقيق علمي‌تر لازم است تا به ما بگويد كه ريسك‌هاي حاصل از اين فناوري مي‌تواند فوايد آن را توجيه كند يا خير؟ فصل سوم، به مباحث مذكور مي‌پردازد. حتي اگر نانوفناوري نبايد و نمي‌تواند ممنوع شود. راه ساده آن است كه اين فناوري را گسترش دهيم و در عين حال مقرراتي را وضع كنيم كه از خطرات احتمالي آن جلوگيري كند. دانشمندان و سياست‌گذاران بايد فعالانه تلاش كنند تا افكار عمومي را متقاعد نمايند كه اين يك استراتژي مناسب است.
پس از اينكه نتيجه گرفتيم كه نانوفناوري يك دستاورد با ارزش براي بشر است، به اين پرداخته‌ايم كه چگونه دولت مي‌تواند مسير هموارتري را براي نانوفناوري فراهم سازد. از آنجا كه نانو ساختارها و وسايل نانويي، يك كلاس كاملاً متفاوتي را از مواد و محصولات ارائه مي‌دهند، چالش را به سطح سازمان‌هاي متولي تعيين مقررات در ايالت‌هاي مي‌كشاند. سازمان‌هايي نظير سازمان حفاظت از محيط زيست (EPA)، دفتر ثبت پتنت و علائم تجاري (PTO) ، سازمان غذا و دارو (FDA) و آژانس‌هاي مسؤول قوانين كنترل صادرات، در تلاشند تا با اين چالش‌ها به نحوي كنار بيايند.
فصل چهارم
فصل چهارم بيانگر چالش‌هايي است كه نانوفناوري با سازمان EPA دارد. متخصصين EPA و محيط زيست اعتقاد دارند كه به علت فرآيند جديد در توليد مواد نانو (نسبت به موادي كه در گذشته استفاده مي‌شده) امكان بروز خطرات به محيط زيست و بيماري‌هاي جديد وجود دارد. با اين حال اين مواد، با بازبيني مختصري، در حال استفاده هستند. ما تحقيق جامعي در مورد سمي بودن و ريسك‌هاي زيست محيطي مواد نانو انجام داده‌ايم و مزاياي آن را در مقابل معايب آن ارزيابي كرده‌ايم. در نهايت، نتيجه گرفته‌ايم كه تا زماني كه اطلاعات بيشتري به دست نيامده، هرگز نبايد مواد نانوفناوري از طرف EPA با قوانين محدودكننده‌تري رو به رو ‌شوند. EPA‌ ابتدا بايد اطلاعات جامع‌تري به دست بياورد و سپس بحث را براي مطالعات بيشتر مطرح نمايد.
فصل پنجم
در اين فصل به اين پرداخته مي‌شود كه سازمان ثبت اختراعات چگونه بايد با مشكلات بررسي پتنت‌هاي نانوفناوري مواجه شود.به علت نبود يك تيم متخصص، متأسفانه اين سازمان اقدام به ثبت يك سري اختراعات كلي و همپوشان در زمينه نانوفناوري كرده است. به علاوه، اجبار به ثبت اختراع، همه محققان نانوفناوري و شركت‌ها را فرا گرفته و تعداد پتنت‌ها و صاحبان آن‌ها به طرز وسيعي افزايش يافته است. يك سيستم ثبت بهم ريخته و بي‌نظم، موجب بدتر شدن شرايط خواهد شد. اين امر همچنين از سرمايه‌گذاري اوليه شركت‌ها در اين امر جلوگيري خواهد كرد. اين فصل، با اين نتيجه‌گيري به پايان مي‌رسد كه با يك سري تحليل‌هاي مفيد توسط دولت، مي‌توان مشكل ثبت و مالكيت معنوي را حل كرد.
فصل ششم
اين فصل، به مسأله قوانين در دارو و پزشكي نانو مي‌پردازد. FDA، محصولات رابه سه دسته داروها، وسايل و بيولوژيك‌ها تقسيم مي‌كند و براي هر يك، مقررات جداگانه‌اي دارد. به اين علت كه مواد 1زشكي نانو، معمولاً تركيبي از اين سه مورد هستند، طبقه‌بندي آن‌ها كار بسيار دشواري است. از آنجا كه محصولات نانو در واقع موجب پيشرفت ديگر محوصلات نيز مي‌شوند، FDA‌با فرآيند بسيار پيچيده‌اي روبه‌رو خواهد بود. اين دفتر تاكنون فعاليت كمي براي دستيابي به متخصصين لازم براي مميزي ايمني و راندمان محصولات نانو پزشكي كرده است. FDA بايد اصلاحات زيادي را در امينت و بازدهي محوصلات نانو پزشكي اعمال كند.
فصل هفتم
در اين فصل به چالش‌هاي بين نانوفناوري و سازمان كنترل صادرات خواهيم پرداخت. هدايت مسير صحيح براي گذراندن قوانين كنترل صادرات از مباحث بسيار پيچيده و خسته‌كننده‌اي است. نشان خواهيم داد كه بسياري از شركت‌ها با قوانين كنترل صادرات زيادي موجه هستند ولي شفاف نيست كه اين واقنين چگونه بايد به كار بسته شوند. ما از اين سازمان خواسته‌ايم كه به طور مشخص، مواضع خود را نسبت به نانوفناوري ابراز دارد.
فصل هشتم
در اين فصل به بحث بودجه دولت مركزي مي‌پردازيم. يك تحقيق در مورد حمايت مالي نشان مي دهد كه شركت‌هاي بزرگ و دولت در حال سرمايه‌گذاري‌هاي كلان بر روي نانوفناوري هستند. در اين مرحله، به يك مشاركت عظيم دولت مركزي نياز است تا تحقيقات پايه‌اي و زيرساختي را حمايت كند. تاريخچه تحقيق و توسعه، بيانگر اين است كه اگر تحقيقات به درستي مديريت و حمايت كند. تاريخچه تحقيق و توسعه، بيانگر اين است كه اگر تحقيقات به درستي مدريت و كاربردي نشوند، ممكن است به شكست بينجامد. بدين ترتيب، ضمن مطالعه كل كارهاي ستاد ملي نانوفناوري (NNI) و مقررات جديد، وارد جزئيات شده‌ايم و نتيجه گرفته‌ايم كه بايد سياست‌گذاران، تغييرات عمده‌اي را در سال‌هاي آتي اعمال نمايند.
فصل نهم:
بخش دوم كتاب را با درخواست ازد ولت براي پشتيباني از نانوفناوري به پايان‌برده‌ايم. اگرچه آمادگي‌هايي براي عصر نانو پديد آمده، اما سياست‌گذاران، قانون‌گذاران و افكار عمومي، بايد در سال‌هاي آتي قدم‌هاي بيشتري را بردارند. فصل 9 گستره‌اي كلي از اين تغييرات را براي برخورد با آينده نانوفناوري به ما ارائه مي‌دهد.
تا قبل از اين كتاب، تلاش‌هايي براي تحليل و مشخص نمودن مسائل پيچيده حقوقي و تجاري پيش روي شركت‌هاي نانويي صورت گرفته است. بيشتر تحليل‌هاي ارائه شده از محيط تجاري نانوفناوري تا كنون به مجلات صنعتي، ‌نامه‌ها و مقالات نشريات عمومي محدود بوده است. اگرچه چنين انتشاراتي اطلاعات مفيدي درباره آخرين محصولات، شركت‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها فراهم مي‌آورند، ولي راهنماي جامع و تحليلي براي شركت‌هاي تازه تأسيس، و كلا و هيأت‌هاي اجرائي تجاري و سرمايه‌گذاران محسوب نمي‌شوند.
به يك بحث درباره مسائل حقوقي و تجاري مبتلا به شركت‌ها، نياز است، چرا كه متخصصين در بازاريابيِ محصولات خود (با توجه به پيشرفت‌هاي در آن زمينه) بامشكلات خاص رو به رو مي‌‌شوند. براي مثال، مطالبات مربوط به پتنت‌هاي نانوفناوري ملاحظات استراتژيك و فني متفاوتي نسبت به مطالبات مربوط به پتنت‌هاي زيست فناوري دارد. به طور مشابه، از آنجا كه نانوفناوري، يك فناوري فعال‌كننده، براي گستره وسيعي از صنايع است، ملاحظات منحصر به فردي براي نوشتن طرح كسب و كار و آغاز شراكت با شركت‌ها لازم است. پديدار شدن نانوفناوري،‌ در وضعيتي كاملاً متفاوت با موج‌هاي فناوري‌هاي قبلي خواهد بود. از انتخاب يك فرم سازماني تا جستجوي سرمايه‌گذاري خطرپذير و برنامه‌ريزي براي سفارش عمومي اوليه، شركت‌هاي نانوفناوري با محيط حقوقي و تجاري متفاوتي نسبت به شركت‌هاي قديمي برخوردارند. بخش سوم اين كتاب، اولين تلاش براي كشف كامل‌تري در مورد اين مسائل براي تك‌تكِ شركت‌هاي نانوفناوري است. اميد است كه مسائل مورد بحث در اينجا به تمام اعضاي جامعه تجارت نانو كامك كند تا شركت‌هاي بهتري تأسيس نمايند.
 
فصل دهم
اين فصل را مسائل مربوط به شركت‌هاي تازه تأسيس آغاز مي‌كنيم. از گواهي‌ها و پتنت‌هاي لازم، تا انتخاب نام و سازماندهي. تأسيس يك شركت نانوفناوري يك كار بي‌باكانه است. بسياري از مدسران و دانشمندان كه شركت‌هايي در اين شاخه جديد تأسيس مي‌كنند روياي تبديل پروژه‌هاي خود به Intel يا hp بعدي را در سر مي‌پرورانند. بعضي از شركت‌هاي نوپاي موفق، به اين هدف دست مي‌يابند و باقي به مسائل پيشِ پا افتاده افكار عمومي مي‌پردازند و موفق نمي‌شوند. نهاتياً اينكه موفقيت يك شركت نوپا، به تصميم‌گيري‌هاي تجاري، حقوقي و استراتژيك روزهاي اوليه باز مي‌گردد. فصل 10 مي‌كوشد تا شركت‌هاي نوپا و سرمايه‌گذاران را با بررسي اين ملاحظات ياري كند.
فصل يازدهم
فصل 11 را به نوشتن طرح تجاري مربوط به نانوفناوري و مشخص كردن قسمت‌هايي با ملاحظات پراهميت براي شركت‌هاي نانوفناوري اختصاص داده‌ايم. نوشتن يك طرح تجاري قانع‌كننده و ايجاد يك استراتژي كلان براي دستيابي به سرمايه و ظرفيت موفقيت، براي شركت‌هاي نانو حياتي است. اين فصل به بررسي چگونگي ايجاد طرح‌هاي تجاري و سپس مشخص كردن ملاحظات خاص براي شركت‌هاي نانوفناوري مي‌پردازد. ما پيشنهاداتي براي شركت‌هاي تازه تأسيس، براي نوشتن خلاصه‌هاي اجرايي و انتخاب بازار هدف فراهم مي‌آوريم. همچنين درباره مخاطرات، بحث خواهيم كرد و مسائل مربوط به عمليات اجرايي يك شركت را بازنگري مي‌كنيم. اين فصل، بابحثي در مورد يك مدل اقتصادي، ارزيابي شركت‌هاي نانوفناوري و برون‌سپاري يك طرح تجاري پايان مي‌يابد.
فصل دوازدهم
در فصل 12، مسأله سرمايه‌گذاري براي شركت‌هاي نانوفناوري را مورد بررسي قرار مي‌دهيم. ابتدا توضيح مي‌دهيم كه چگونه شركت‌ها در مراحل اوليه بايد از دوستان، فاميل، سرمايه‌گذاران خير و دولت مركزي سرمايه خود را تأمين نمايند. سپس سرمايه‌گذاري مخاطره‌پذير را مورد بحث قرار مي‌دهيم. با وجود آنكه سرمايه‌گذاران به صورت روز افزون مايل به سرمايه‌گذاري در بخش نانوفناوري هستند، بيشتر شركت‌هاي نوپا مشتاقانه منتظر رسيدن سرمايه مي‌باشند. وضعيت حاضر را براي اقدام به سرمايه‌گذاري مخاطره‌پذير و تحليل درباره سرمايه‌گذاري‌هاي نانوفناوري، به تصيل بررسي مي‌كنيم. همچنين 10 سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير مهم را كه به صورت فعال در شركت‌هاي نانوفناوري سرمايه‌گذاري مي‌كنند دسته‌بندي مي‌كنيم، مسائلي را مشخص مي‌كنيم كه شركت‌هاي در جستجوي سرمايه‌گذاران مخاطره‌پذير با آن‌ها مواجه مي‌باشند و خلاصه‌اي از شرايط و قوانيني را ذكر مي‌كنيم كه شركت‌هاي سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير با آن‌ها مواجه خواهند بود.
فصل سيزدهم
در حالي كه فصل 5 مسائل گسترده پتنت را در مواجهه با PTO، دادگاه‌ها و صنعت به عنوان يك مجموعه كلي تحليل مي‌كند، فصل 13 روي مسائل مشخص مالكيت معنوي مربوط به دارائي (كه هر شركت با آن مواجه است) تمركز دارد. ابتدا در مورد آماده‌سازي طرح پنت‌هاي نانوفناوري بحث مي‌كنيم و سپس به موانع پيش روي متقاضيان برخورداري از يك پتنت مي‌پردازيم. سپس يك نقشه راه را براي شركت‌هاي در مسير ثبت پتنت ارائه مي‌نماييم و توضيح مي‌دهيم كه چگونه شركت‌ها بايد به بحث‌هاي مربوط به پتنت از طريق استراتژي حق امتياز (ليسانس)، گواهي‌ها و دعاويِ قضائي مختلف بپردازند. نهايتاً اين فصل به بررسي اجماي علائم تجاري، اسرار تجاري و مسائل مرتبط با حق كپي و حق نشر مي‌پردازد كه ممكن است براي يك شركت نوپا پيش بيايد.
فصل چهاردهم
فصل 14 به يك تحليل با جزئيات مدل‌ها و روش‌هاي شراكت و جهاني شدن در نانوفناوري اختصاص دارد. از آنجا كه فناوري نانو اساساً يك فناوري توانمندساز است، يافتن يك شريك تجاري براي بسياري از شركت‌هاي نوپا، امري اساسي است. با توجه به تغييرات و عدم قطعيت زياد در اين شاخه، تأسيس موفق شركت‌هاي متحد تجاري، چالش برانگيز است. درباره شراكت‌هاي كنونيِ شكل گرفته بين شركت‌هاي نوپا و شركت‌هاي بزرگ در نانوفناوري، توضيح مي‌دهيم و طراح‌هايي درباره تهديدها و فرصت‌هاي آن‌ها ترسيم مي‌كنيم. به‌علاوه، يك خلاصه از شرايط قراردادهاي شراكت براي شركت‌هايي اين فصل، مسائلي را بررسي مي‌كند كه شركت‌هاي نانوفناوري در بازار جهاني با آن روبه‌رو هستند.
فصل پانزدهم
در فصل 15 به بررسي مبحث اتحاد و استانداردسازي در نانوفناوري مي‌پردازد. مشابه امواج زيست قناوري و اينترنت، توسعه نانوفناوري نيز باعث ظهور و توسعه صنايع فوق‌العاده رقابتي مي‌شود. رقابت ميان شركت‌هاي نوپا ممكن است باعث ركود عمليات بازرگاني شود. در مواردي، شركت‌هاي نوپاي نانوفناوري به منظور كاهش تحقيقات تكراري، جلوگيري از بحث‌هاي حقوقي پرهزينه مربوط به پتنت، «انحصار» و ارتقاء موقعيت مذاكراتشان با تأمين‌كنندگان و خريداران، بايد ادغام را مد نظر داشته باشند. همانند تثبيت، استانداردسازي نيز به شركت‌هاي درگير تحقيقات در مقياس نانو كمك مي‌كند. استانداردها به اين علت مورد نيازند تا به بازيگرانِ مختلفِ اين عرصه، اجازه دهند تا به طور مستمر، مواد نانويي ، وسايل و سيستم‌هاي درگير را توسعه دهند.
فصل شانزدهم
فصل 16 به تحليل فرصت‌هاي خروجِ (Exit Opportunities) قابل دسترسي براي شركت‌هاي نانوفناوري مي‌پردازد. اين مبحث چنان جديد است كه تا زمان اين نوشته، نامشخص است كه استراتژي‌هاي شركت‌هاي نوپاي نانوفناوري در اين مورد چه خواهد بود، آيا اين همه شركت كه در حال فراگيرشدن هستند، توسط شركت‌هاي ديگر خريداري مي‌شوند يا ورشكسته خواهند شد. ابتدا، به بررسي ملاحظات مرتبط با برنامه‌ريزي براي يك «دفتر ثبت مالكيت فكري» (IPO) يا اكتساب آن مي‌پردازيم. سپس يك بازنگري مختصر از مسائلي را ارائه مي‌دهيم كه براي اجراي موفق استراتژي‌ شركت‌هاي نوپا بايد به آن توجه نمود.
فصل هفدهم
كتاب، با ارائه يك خلاصه از تعداد زيادي از مسائل كه در يك شركت نوپاي نانوفناوري با آن‌ها مواجه هستيم پايان مي‌پذيرد و چند استراتژي عمومي را پيشنهاد مي‌كند كه شركت‌ها بايد اتخاذ كنند. ما 5 درس اصلي را مشخص كرده‌ايم كه مي‌تواند جهت‌دهيِ شركت‌هاي جديدالتأسيس در آينده، وكلا و مديران را در هنگام رويارويي با دنياي جديد نانوفناوري تسهيل كند.
 
فرم ورود به سیستم
شناسه *
کلمه عبور *
کد تصویری

شما با موفقیت وارد سیستم شدید.
شناسه یا کلمه عبور نادرست است.
کد تصویری اشتباه است.