دوشنبه ٤ تیر ١٣٩٧
کتاب راهنمای مدیریت مالکیت فکری برای کسب و کارهای تجاری (با تاکید بر شرکت‌های دانش بنیان)
کتاب راهنمای مدیریت مالکیت فکری برای کسب و کارهای تجاری (با تاکید بر شرکت‌های دانش بنیان)
شرح مختصر:
این کتاب برگرفته از مستندات سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) می‌باشد و بنا به استقبال متقاضیان و شرکتهای دانش بنیان، چاپ اول کتاب در مدت ۴ ماه به پایان رسید و با انجام ویرایش جدید و افزودن مثال های کاربردی بیشتر، در آذر ماه سال ۹۰ منتشر شد...

متن کامل

يكي از زيرساختهاي كه مي تواند ضامن موفقيت اقتصادي و فناوري شركت ها به خصوص شركت هاي دانش بنيان در عصر دانايي محوري باشد، توجه به «حقوق مالكيت فكري» است. شركتها با بهره گيري از نظام حقوقي مالكيت فكري، قادر خواهند بود تا چتر حقوقي كارآمدي براي فرايند خلق ايده تا صادرات فناوري و تجاري سازي خودشان فراهم آورند. به اعتقاد گردآورندگان غالب داشته هاي شركت هاي دانش بنيان از جنس داراييهاي فكري است و «مديريت و حفاظت حقوقي از داراييهاي فكري» امري اجتناب ناپذير خواهد بود. از سوي ديگر، براي وارد شدن به عرصه اقتصاد جهاني بايد ادبيات خاص دنياي تجارت كه يكي از مباحث كليدي آن «Intellectual Property Law» يا همان حقوق مالكيت فكري است، را دانست. بطور خلاصه و در يك جمله مي توان بيان داشت كه: «ندانستن مباحث حقوق مالكيت فكري براي شركتهاي دانش بنيان يك تهديد جدي و دانستن آنها به عنوان يك فرصت بزرگ خواهد بود».
این کتاب برگرفته از مستندات سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) می‌باشد و بنا به استقبال متقاضیان و شرکتهای دانش بنیان، چاپ اول کتاب در مدت ۴ ماه به پایان رسید و با انجام ویرایش جدید و افزودن مثال های کاربردی بیشتر، در آذر ماه سال ۹۰ منتشر شد.

توضیحات و سر فصل ‌ها
شرکت ها در نتیجه انقلاب فناوری اطلاعات و رشد اقتصاد خدماتی، پی برده‌اند که دارایی های فکری (ناملموس) غالباً در حال تبدیل شدن به موضوعی ارزشمندتر از دارایی‌های فیزیکی هستند. بنابراین، امروزه در فرایندی رو به رشد انبارها و کارخانجات بزرگ به وسیله نرم‌افزارهای قدرتمند و ایده های نوآورانه در حال جایگزین شدن هستند.
این منابع جدید به عنوان منبع اصلی کسب درآمد برای بسیاری از شرکت های سراسر جهان تبدیل شده است. حتی هنوز هم در صنایع تولیدی سنتی نیز دارایی‌های نامشهود تاثیرگذار است. لذا این شرکت‌ها باید در خصوص چگونگی استفاده حداکثری و مطلوب از دارایی های فکری خود تلاش جدی نمایند. برای این منظور کتاب حاضر که برگرفته از مستندات سازمان جهانی مالکیت فکری است ترجمه و بومی سازی شده است تا برای شرکتهای دانش بنیان کاربردی باشد.
كتاب حاضر با تلاش جمعي در موسسه داراييهاي فكري و فناوري مدرس (عضو شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، عضو شركتهاي مستقر در كريدور خدمات فناوري از ايده تا بازار و عضو انجمن علمي حقوق مالكيت فكري كشور) و با استفاده از مستندات سازمان جهاني مالكيت فكري (WIPO) و براي ترويج مقوله مالكيت فكري در ميان شركتهاي دانش بنيان و صنايع كشور گردآوري، تدوين و بومي سازي شده است. اميد آنكه شركتهاي دانش بنيان و صنايع كشور با بهره گيري از مطالب روز در زمينه حقوق مالكيت فكري بتوانند تهديدهاي خود را به فرصتها تبديل كنند.

فرم ورود به سیستم
شناسه *
کلمه عبور *
کد تصویری

شما با موفقیت وارد سیستم شدید.
شناسه یا کلمه عبور نادرست است.
کد تصویری اشتباه است.