پنجشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
دولت باید کمترین دخالت را در پارک‌های علم و فناوری داشته باشد
دولت باید کمترین دخالت را در پارک‌های علم و فناوری داشته باشد
رییس پارک علم ‌و فناوری امام‌ خمینی (ره) استان قزوین گفت: اقتصاد دانش‌بنیان با ضمیمه کردن خلاقیت و تجاری‌سازی دانش می‌تواند به مقاوم شدن اقتصاد و جلوگیری از فرار مغزها کمک شایانی کند تا سهم قابل توجهی در رشد اقتصاد داشته باشیم....
منبع خبری: خبرگزاری ایسناتاریخ: ١٣٩٣/٠٧/١٦

متن کامل
ییس پارک علم ‌و فناوری امام‌ خمینی (ره) استان قزوین گفت: اقتصاد دانش‌بنیان با ضمیمه کردن خلاقیت و تجاری‌سازی دانش می‌تواند به مقاوم شدن اقتصاد و جلوگیری از فرار مغزها کمک شایانی کند تا سهم قابل توجهی در رشد اقتصاد داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین، علی‌رجب‌پور با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تبدیل علم به ثروت فعالیت داشته و خلاقیت و نوآوری چاشنی کا‌ر آنان است، اظهار کرد: به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که این شرکت‌ها کار مونتاژ و واردات انجام نمی‌دهند. در پارک‌های علم‌ وفناوری از تحقیقاتی حمایت خواهد شد که تجاری‌سازی شوند و این بدان مفهوم نیست که پژوهش در دانشگاه‌ها تعطیل شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های جهان به سه نسل آموزش محور، پژوهش محور و کارآفرین تقسیم می‌شوند، خاطرنشان کرد: ما نسل سوم دانشگاه‌ها را در اختیار داریم اما لازم است در این حوزه اساتید به سمت دانشگاه‌های کارآفرین روند تا دانشگاه منقرض نشود.

پارک‌های علم و فناوری، واسط بین صنعت و دانشگاه‌ها هستند

وی پارک‌های علم و فناوری را واسط بین صنعت و دانشگاه‌ دانست‌ ‌و ادامه داد: دراین پارک‌ها و مراکز رشد که دارای ایده خلاقانه هستند حمایت‌ها و خدمات مشاوره‌یی صورت می‌گیرد تا ایده‌ به محصول تبدیل شود.

رجب‌پور تصریح کرد: دولت باید کمترین دخالت را در پارک‌های علم و فناوری داشته باشد و فقط به سیاست‌گذاری‌های کلان بپردازد و بقیه کارها را به بخش خصوصی واگذار کند تا شاهد رشد در صنایع دانش بنیان باشیم.

وی اضافه کرد: امروز در مرکز رشد و پارک‌های علم و فناوری استان 100 واحد فناور مشغول فعالیت هستند که صادرات هم دارند و این محصولات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها می‌توانند جایگاه خود را حفظ کنند.

رییس پارک علم و فناوری امام خمینی(ره) استان قزوین توضیح داد: شرکت‌های‌ بزرگ در پارک‌های علم و فناوری مستقرهستند اما شرکت‌های نوپا باید یک دوره سه ساله را طی کنند تا وارد فضای رقابتی شوند.

وی گفت: پژوهش‌های آکادمیک باید جهت‌دهی شوند چرا که در حال حاضر نیاز اساسی کشور کاربردی کردن علم است.

رجب‌پوربا بیان اینکه وزارت صنعت برای ایجاد هر شغل بالغ بر 300 میلیون تومان هزینه می‌کند، اعلام کرد: پارک‌های علم و فناوری با صرف هزینه‌های کمتر اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را ایجاد می‌کند و این اهمیت شرکت‌ها را نشان می‌دهد.


فرم ورود به سیستم
شناسه *
کلمه عبور *
کد تصویری

شما با موفقیت وارد سیستم شدید.
شناسه یا کلمه عبور نادرست است.
کد تصویری اشتباه است.